Začátek školního roku si vyžádá zvýšenou opatrnost řidičů

besip_logoZvýšený pohyb dětí na komunikacích a jejich nekoncentrovanost na začátku nového školního roku může vést v prvních zářijových dnech k riziku dopravních nehod. Do školních lavic letos poprvé míří silný ročník 2008, což ještě zvýší počet malých školáků v ulicích. Letošní statistika usmrcených a zraněných dětí na silnicích je přitom už nyní alarmující. Řidiči by proto měli být obezřetní, snížit rychlost v místech, kde se pohybují děti, a předvídat jejich vstup do vozovky.

Důvodů, proč je potřeba v nadcházejícím období dbát zvýšené opatrnosti, je hned několik. Děti jsou po skončení prázdnin nesoustředěné a mají větší sklon chovat se na silnicích neopatrně. Často si v těchto dnech vůbec neuvědomují, co jim na silnicích hrozí. Je tak především odpovědností řidičů motorových vozidel, aby zvýšili svou pozornost a chovali se ohleduplně. Řidiči by měli u škol a v dalších rizikových místech snížit rychlost jízdy a předvídat pohyb dětí (zejména v řadách zaparkovaných vozidel, v blízkosti přechodů, křižovatek apod.)

V roce 2013 bylo na silnicích usmrceno osm dětí, což bylo nejméně v historii samostatné České republiky. Za uplynulých sedm měsíců letošního roku to však bylo
již jedenáct dětí (pět chodců, čtyři spolujezdci a dva cyklisté). Podle cíle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (NSBSP) nemělo být v roce 2014 usmrceno více než deset dětí a těžce zraněno více než 154 dětí. Vzhledem k dosavadnímu velmi tragickému průběhu roku 2014 je zřejmé, že uvedený dílčí cíl NSBSP nebude bohužel v letošním roce splněn. Aby se ve statistikách neobjevila ještě černější čísla, je potřeba věnovat bezpečnosti dětí na začátku školního roku zvýšenou pozornost.

V uplynulých dvou letech nebylo v měsíci září usmrceno na silnicích v České republice žádné dítě. Nicméně v průměru každý druhý zářijový den bylo jedno dítě těžce zraněno (loni 16 dětí, předloni 17 dětí).

Reklama 1

BESIP bude na rizika spojená se zahájením školního roku upozorňovat na akci Praha dětem, která se koná poslední prázdninovou neděli na Václavském náměstí. V průběhu prvního zářijového týdne se pak BESIP zúčastní také akce pořádané Policií ČR a dalšími partnery s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne“. Po celé České republice budou na vybraných místech krajští pracovníci BESIP spolu s policisty upozorňovat malé školáky na přechodech pro chodce na správné a bezpečné chování.

Podrobnější materiál k vývoji dopravních nehod dětí naleznete ZDE.