Vodíkový Hyundai stanovil další rekord

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Hyundai ix35 Fuel Cell pokořil další rekord. Během pěti dní absolvoval cestu z norského Bergenu do italského Bolzana s tím, že k doplnění paliva posádka používala pouze existující infrastrukturu vodíkových čerpacích stanic. Model stanovil také nový rychlostní rekord, když na německé dálnici dokázal v běžném provozu cestovat rychlostí 170 km/h.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Automobilka Hyundai se drží na špičce v oboru alternativních pohonů již delší dobu. Důkazem je právě první sériově vyráběný model ix35 Fuel Cell, který je poháněn elektřinou vyráběnou z vodíkových článků. Ve 12 zemích Evropy nyní jezdí již tři stovky těchto absolutně bezemisních vozů a jejich dostupnost se neustále zvyšuje. Model Fuel Cell je schopen ujet na jednu nádrž téměř 600 km, přičemž z výfuku mu vychází pouze vodní pára.

Modelů Fuel Cell v Evropě přibývá

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Celkem 2 500 kilometrů dlouhá cesta z Bergenu do Bolzana trvala posádce pět dní a vedla přes Dánsko, Německo, Rakousko do jižního Tyrolska, kde je umístěna první čerpací stanice na vodík Itálii. V Evropě postupně přibývají místa, kde můžete spatřit modely Fuel Cell pravidelně v běžném provozu. Nedávno spuštěným projektem je například služba BeeZero v německém Mnichově, kde je v rámci carsharingové služby k dispozici flotila padesáti těchto vozů. Podobně bylo také v roce 2015 uvedeno do provozu pět modelů Fuel Cell v rámci služby STEP (Société du Taxi Electrique Parisien) v Paříži u příležitosti otevření první místní vodíkové čerpací stanice. Pro představu, mimo Evropu jezdí od roku 2014 stovka těchto vozů v jižní Kalifornii, kde má být do konce roku 2016 v provozu již padesát čerpacích stanic. V samotném Německu se předpokládá do roku 2023 vznik celkem 400 čerpacích stanic.

Hyundai navíc na podzim plánuje uvést na evropský trh model IONIQ, který v jedné karosářské variantě nabídne hned trojici alternativních pohonů. Nejdříve se objeví elektromobil a vůz s hybridním pohonem, následovat bude plug-in hybrid.

Reklama 1

„Hyundai Motor nadále pokračuje v inovacích v oblasti trvale udržitelné mobility. Prostřednictvím technologických novinek, jako je IONIQ chceme nabízet ekologickou alternativu stále rostoucímu počtu zájemců. Navíc vodíkový pohon je podle nás klíčem k budoucnosti mobility vůbec,” říká Thomas A. Schmid, výkonný ředitel Hyundai Motor Europe.

Fotogalerie