Ve ŠKODA Muzeu znovu ožijí neobyčejné příběhy

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto

V úterý 29. září startuje ve firemním muzeu podzimní pásmo pěti tematických přednášek s neobyčejnými příběhy, spjatými s historií značky ŠKODA.

ŠKODA Muzeum navazuje podzimním pokračováním na oblíbené tematické přednáškové bloky o historii značky. Od 29. září se v úterní podvečery velký sál muzea ŠKODA AUTO promění v inspirující prostor plný poutavého vyprávění a zajímavých faktů z historie mladoboleslavské automobilky.

Po úspěšném pětidílném jarním přednáškovém pásmu startuje 29. září atraktivní podzimní program, který návštěvníkům opět umožní nahlédnout i do méně známých kapitol historie automobilky ŠKODA. „Přednášky ve ŠKODA Muzeu jsou velmi populární a návštěvníky vyhledávanou akcí. Tematicky střídáme pohledy na zajímavé osobnosti i významné modely z historie automobilky ŠKODA,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea a dodává: „Pět podzimních témat ‘Neobyčejných příběhů’ rozšíří příznivcům značky i všem automobilovým nadšencům obzor, tím spíše, že témata zpracovali a přednesou přední znalci škodovácké historie.“

Úterý 29. září – výjimečná osobnost ASAPu Ing. Josef Zubatý

Zdatný automobilový konstruktér se zkušenostmi i z USA byl duchovním otcem zlomového modelu ŠKODA Popular, díky kterému značka v nelehkém období třicátých let minulého století dostala nový impulz. Více o této jedinečné osobnosti prozradí erudovaný znalec historie výroby automobilů v Mladé Boleslavi Jan Králík.

Reklama 1

Úterý 6. října – ŠKODA 130 RS – sportovní legenda značky

Před čtyřiceti lety se na startovní čáru poprvé postavila ŠKODA 130 RS, která navždy přepsala historii nejen tuzemského, ale i světového motorsportu. Tento ikonický závodní automobil představí Michal Velebný, koordinátor restaurátorské dílny ŠKODA Muzea a velký znalec rychlých kol s okřídleným šípem ve znaku.

Úterý 13. října – rok 1970: Kombíky z Chile

Mladoboleslavský konstruktér Bohuslav Čtvrtečka byl v roce 1970 pověřen nelehkým úkolem – měl zajistit montáž vozů ŠKODA Octavia Combi na okraji chilské pouště. Na všechny peripetie spojené s téměř výhradně ruční výrobou zavzpomíná sám hlavní aktér této ojedinělé akce.

Úterý 20. října – historie vývoje a výroby motorů

Těžko hledat v Mladé Boleslavi kompetentnější osobu, jež by poutavě představila historii vývoje a výroby pohonných jednotek, než kterou je Martin Hrdlička – vedoucí vývoje podvozku a agregátu ŠKODA AUTO, osobnost spojená s automobilkou generačně.

Reklama 2

Úterý 27. října – sanitky ŠKODA z 30. až 70. let

Méně známému tématu sanitních vozů ŠKODA se věnuje automobilový historik a publicista Jan Tuček, jenž představí sanitní úpravy vozů od Superbu až po známý model ŠKODA 1203.
Vstup na přednášky
je stejně jako v minulosti zdarma a ve velkém sále ŠKODA Muzea (třída Václava Klementa 294, Mladá Boleslav) s dostatečnou kapacitou začínají ve výše uvedených termínech vždy od 17:30 hodin.

Série přednášek o zajímavých momentech z historie je součástí aktivit k připomenutí 120. výročí založení automobilky ŠKODA
Mladoboleslavská společnost je jednou z nejstarších dodnes vyrábějících automobilek na světě. Kořeny společnosti sahají až do roku 1895 – před 120 lety založili strojní zámečník Václav Laurin a knihkupec Václav Klement v Mladé Boleslavi továrnu na výrobu jízdních kol. Produkci automobilů zahájili v roce 1905, když představili první model Voiturette A. Původní malý podnik se do dnešních dní rozvinul v celosvětově úspěšného velkosériového výrobce se sedmi modelovými řadami a více než 40 modelovými variantami. Více než 17 milionů automobilů, vyrobených od roku 1905, je důkazem síly značky ŠKODA.