Projekt Gentleman silnic letos slaví desáté výročí

ceskapojHlasujte na www.gentlemansilnic.cz a pomozte vybrat Gentlemana desetiletí

Již deset let oceňuje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR hrdiny kolem nás titulem Gentleman silnic. Těch, kteří nebyli lhostejní a pomohli zachránit životy po vážné dopravní nehodě, se za dekádu existence projektu sešla celá stovka. U příležitosti letošního výročí bylo nominováno deset odvážných mužů a žen, z nichž bude prostřednictvím veřejného hlasování vybrán Gentleman desetiletí.

„Počty dopravních nehod neustále vzrůstají. Jen za rok 2013 se v České republice stalo 84 398 vážných nehod. To je téměř o 3 000 více než v předchozím roce  a o necelých 10 000 více než v roce 2011. Počty obětí naopak klesají. V loňském roce zemřelo na českých silnicích o polovinu méně osob než před deseti lety,“ říká policejní prezident Tomáš Tuhý a dodává: „Jen málokdo u nehody zastaví a zraněným pomůže. Hluboce si vážím každého, kdo nehledí na osobní pohodlí
a bez váhání zachrání lidský život.“

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli vůči sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka.

Reklama 1

„Jsem velmi hrdý, že se Česká pojišťovna už deset let podílí na takto významném projektu. Snažíme se veřejnosti ukázat, že kolem nás stále ještě žijí lidé, kteří bez ohledu na vlastní bezpečí nezaváhají ani vteřinu a přispěchají na pomoc. Jen díky nim se podařilo zachránit přes sto lidských životů. Ať už se Gentlemanem desetiletí stane kdokoliv, všem Gentlemům silnic patří můj obdiv a uznání,“ říká Luciano Cirina, předseda představenstva České pojišťovny.

Od začátku projektu už ocenění převzalo 100 lidí (z toho 19 žen) na více než 40 místech po celé České republice. Titulem 100. Gentlemana silnic byl dnes
v Hradci Králové oceněn Jaroslav Kolman, který nezištně pomohl účastníkům dopravní nehody, při které se v květnu u obce Kněžnice čelně střetla dvě osobní vozidla. Za tento čin byl Jaroslav Kolman současně nominován mezi desítku hrdinů, z nichž letos v říjnu vzejde Gentleman desetiletí. S jeho výběrem může pomoci každý, a to prostřednictvím hlasování na webové stránce www.gentlemansilnic.cz. Zde, kromě deseti mimořádných příběhů, lze rovněž najít zajímavé informace o nehodovosti, bezpečnosti silničního provozu a samozřejmě projektu Gentleman silnic. Veřejné hlasování probíhá od 17. 9. do 30. 9. 2014.