Při nehodě na Klatovsku šlo o vteřiny

Zdroj: PČR
Zdroj: PČR

Staří známí se nečekaně střetli při dopravní nehodě. Bohužel čelně. Ocenění za odvahu a rychlou pomoc při vážné dopravní nehodě si v červnu odnáší Miloslav Zelenka, který se tak stal již 115. Gentlemanem silnic. Neváhal poskytnout okamžitou první pomoc, a zachránil tak lidský život. Vzhledem k rozsahu zranění řidiče šlo totiž u této nehody doslova o sekundy. Za pohotový přístup ocenila Česká pojišťovna Miloslava Zelenku titulem Gentleman silnic, který uděluje ve spolupráci s Policií ČR již od roku 2004.

Koncem května loňského roku došlo na silnici mezi obcí Hrádek a Sušice k závažné dopravní nehodě dvou osobních automobilů. Řidič malého Peugeotu 205 vjel v zatáčce do protisměru, kde se čelně střetl s Citroenem Berlingo, který řídil Miloslav Zelenka.

„V první chvíli jsem dostal ukrutnej vztek. Jen před pár dny jsem do svého auta investoval nemalou částku a on mi ho takhle nesmyslně nabourá,“ vzpomíná Miloslav Zelenka. Vztek ho ale rychle přešel, když viděl, v jakém stavu je řidič v menším a výrazně pomačkanějším vozidle.

„Ležel na volantu a chrčel. Dveře jsem musel vytrhnout. Jakmile jsem je uvolnil, začal se sesouvat na vozovku,“ vzpomíná na událost. Na místo záhy po panu Zelenkovi dorazil jeho kolega, který jel autem za ním. Ten dostal okamžitě instrukci zavolat záchranku.

Reklama 1
Zdroj: Česká pojišťovna
Zdroj: Česká pojišťovna

Miloslav Zelenka zatím položil řidiče na vozovku. „Nohy měl zaklíněné v autě, ale trup jsem mu položil rovně na vozovku. V tu chvíli přestal chrčet a ztratil vědomí. Oči se mu zakalily a já věděl, že je zle,“ popisuje situaci po nehodě čerstvý Gentleman silnic.

„Řidič nikde otevřeně nekrvácel, ale čelist měl přeraženou a hrudník úplně propadlý, jak v okamžiku srážky narazil do volantu. Měl zlomená snad všechna žebra. Obával jsem se masáže srdce, abych mu žebra nevrazil do plic,“ vysvětluje Miloslav Zelenka. Nakonec ale masáž provedl a zraněný řidič se nadechl a znovu nabyl vědomí. „Jakmile se probral, hned mě chytil pevně za ruku. To už byla v dálce slyšet sanitka. Kolega ještě přeřízl bezpečnostní pás. Z auta už ho ale vyprošťovali záchranáři a hasiči. Nohu měl opravdu zle pochroumanou,“ dodává.

Zraněný řidič byl nakonec transportován leteckou záchrannou službou do nemocnice v Plzni. „Od jeho příbuzných jsem se pak dozvěděl, že nohu se podařilo zachránit. Když jsem ho za čas viděl, chodil už o holi. Teprve potom jsem si vybavil, že se vlastně známe. Více než rok před nehodou jsme spolu byli na třítýdenní rehabilitaci, byli jsme dokonce na jednom pokoji. V okamžiku nehody jsem ho vůbec nepoznal. Jsem rád, že to takhle dopadlo,“ uzavírá Gentleman silnic Miloslav Zelenka.

Reklama 2

A právě za tento pohotový zásah u dopravní nehody dnes Miloslavu Zelenkovi Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila titul Gentleman silnic, včetně certifikátu a chytrého mobilního telefonu jako poděkování.