Pozor škola!

besip_logoSilný ročník 2008, kdy vrcholil takzvaný „baby-boom“, se chystá usednout do školních lavic. Zvýšený pohyb a nekoncentrovanost dětí na konci letních prázdnin a začátku nového školního roku může vést ke zvýšenému riziku dopravních nehod.

V roce 2013 bylo na pozemních komunikacích usmrceno 8 dětí (nejméně v historii samostatné České republiky). Za uplynulých 7 měsíců roku 2014 bylo usmrceno již 11 dětí! (5 chodců!, 4 spolujezdci a 2 cyklisté)

Podle předpokladu Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (NSBSP) by v roce 2020 nemělo být usmrceno více než 7 dětí, resp. 120 dětí těžce zraněno. Předpoklad pro rok 2014 počítal s tím, že nebude usmrceno více než 10 dětí a těžce zraněno 154 dětí. Vzhledem k dosavadnímu velmi tragickému průběhu roku 2014 je zřejmé, že uvedený dílčí cíl NSBSP v oblasti usmrcených dětí nebude v letošním roce splněn.

V uplynulých 2 letech nebylo v měsíci září usmrceno na pozemních komunikacích v České republice žádné dítě. Nicméně v průměru každý druhý zářijový den bylo jedno dítě těžce zraněno (vloni 16 dětí, předloni 17 dětí).

Reklama 1

Děti jsou po skončení prázdnin rozjařené a nesoustředěné a mají větší sklon chovat se na silnicích nezodpovědně. Pozornost a ohleduplnost je kladena zejména na řidiče motorových vozidel, protože děti často nevědí, co jim na silnicích hrozí za nebezpečí. Řidiči by měli v oblastech zvýšeného výskytu dětí obezřetní a pokud možno snížit rychlost jízdy a předvídat jejich pohyb (zejména v řadách zaparkovaných vozidel, v blízkosti přechodů, křižovatek apod.)

Poslední prázdninovou neděli se BESIP jako partner účastní akce Praha dětem, která proběhne na Václavském náměstí. Jejím tématem je bezpečnost dětí ve všech oblastech jejich aktivit. BESIP bude především upozorňovat na rizika spojena se zahájením školního roku. V průběhu prvního zářijového týdne se pak BESIP zúčastní akce pořádané Policií ČR s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne“ a dalšími partnery. Po celé České republice budou na vybraných místech krajští pracovníci BESIP spolu s policisty upozorňovat malé školáky na přechodech pro chodce na správné a bezpečné chování.

Zdroj: BESIP, Ministerstvo dopravy

Reklama 2