Pozor na aquaplaning

V souvislosti s proměnlivým počasím a zejména lokálními přívalovými dešti řeší dopravní policisté v poslední době více nehod. Například včera během dvouhodinového úseku se stalo na dálnici D5 šest dopravních nehod.

V odpoledních hodinách se nad dálnicí přehnal přívalový déšť a během krátké doby byla komunikace mokrá a místy se tvořily na vozovce velké vodní plochy. Dálnice byla neprůjezdná a uzavřena na téměř hodinu (od 17:40). I vyšetřování dalších dvou nehod s tragickými následky, které se staly v neděli ráno a v úterý odpoledne, nasvědčuje tomu, že právě mokrá vozovka byla jednou z příčin nehod.

V poslední době se v Plzeňském kraji objevují lokální přívalové deště a motoristé během chvíle vjedou ze suché silnice na mokrý povrch. Dopravní policisté upozorňují, že mokrá komunikace má jiné jízdní vlastnosti. Dochází ke ztrátě přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody, která se dostala mezi pneumatiku a vozovku. Tím se stane automobil či motocykl méně ovladatelný. Ze zkušeností víme, že největší nebezpečí hrozí v momentě, kdy právě začne pršet a dále na místech, kde se tvoří kaluže na silnicích. Český hydrometeorologický ústav vydává výstrahy a lidé by si jich měli všímat právě i v době, kdy usednou za volant.

Ze zákona vyplývá, že řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit nejen svým schopnostem, ale také povětrnostním podmínkám. V případě prudkých dešťů, je opravdu nutné výrazně snížit rychlost a motoristé by měli být velice obezřetní zejména z důvodu vjetí do velkých kaluží. Fyzikální vlastnosti působí na každé vozidlo stejně a je jedno, jak drahé a vybavené je vaše vozidlo. Raději zpomalte, než abyste nedojeli do cíle vůbec.

Reklama 1

Pokud se stane, že vjedete na vozovce do velké vodní plochy, nikdy nebrzděte a vždy sundejte nohu z plynového pedálu. Vyšlápněte spojku a volant držte pevně v přímém směru.

Zdroj: Policie ČR