O Velikonocích častěji hrozí vážné nehody. Řidičky, jezděte opatrně

besip_logoŘidiči, buďte obezřetní a připravte se na jeden z nejnáročnějších víkendů z hlediska bezpečnosti na silnicích.  Každá šestá dopravní nehoda o velikonočním pondělí byla v posledních pěti letech spojena s alkoholem. A i když se v tento den snižuje celkový počet nehod, významně roste riziko smrtelných případů nebo havárií s vážnými zraněními. Prodlouženému svátečnímu víkendu navíc předchází dva dny školních prázdnin.

„Silnice o jarních svátcích namíchají nebezpečný koktejl, složený z řidičů, kteří na silnice vyráží po zimní přestávce a teprve si zvykají na složitější dopravní situace a koledníků posilněných alkoholem. Kromě nevyježděných řidičů vyjedou po zimě ve větším počtu motocyklisté a cyklisté,“ upozorňuje ministr dopravy Dan Ťok.K tomu se ještě přidá nervozita, aprílové počasí a zvýšený provoz, neboť řada rodin využije školních prázdnin a pojede na výlety, návštěvy či dovolenou s dětmi.

Sednout si po pár panácích za volant, řídítka motocyklu, či jízdního kola bohužel bývá dost časté. Přitom pro řadu lidí je v tomto období obtížné po konzumaci alkoholu jít i po svých. O jak vážný problém se jedná, dokládají statistiky.

V loňském roce v období od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí došlo k 1 114 dopravním nehodám, při kterých bylo 6 osob usmrceno, 36 osob bylo těžce zraněno a 356 osob bylo lehce zraněno. Ve srovnání s rokem 2013 tyto varující údaje nebezpečně vzrostly. Bylo zaznamenáno o 126 dopravních nehod více (+ 12,8 %), zemřelo dvakrát tolik lidí, o tři pětiny více bylo těžce zraněných (o 14 osob; + 63,6 %) a téměř o stejný podíl vzrostl počet lehce zraněných (o 133; + 59,6 %).

Reklama 1
Zdroj: BESIP
Zdroj: BESIP

Důkaz o zvýšené konzumaci alkoholu je jednoznačný. Oproti průměru z let 2009 – 2013, kdy činil podíl alkoholu na dopravních nehodách o Velikonočním pondělí 16,3 %, sice došlo k určitému snížení, nicméně i přesto zůstal podíl alkoholu na dopravních nehodách o Velikonočním pondělí výrazně nadprůměrný. O loňském Velikonočním pondělí tak činil podíl alkoholu na dopravních nehodách 10,8 % (nárůst oproti předchozímu roku 1,1 %) a předcházející den – tedy na Boží hod velikonoční byl podíl alkoholu na dopravních nehodách dokonce 11,1 % (+ 3,9 %).

„Nechci moralisticky apelovat, aby se lidé o svátcích nedotkli sklenky. Chtěl bych jen poprosit, aby se před cestou vždy domluvili, kdo z nich nebude pít, a domluvu dodrželi. Selhání si nemusí odnést jen ti, kdo selhali,“ podotýká ministr dopravy Dan Ťok.

 

Reklama 2

První čtvrtletí letošního roku nezačalo na silnicích zrovna šťastně. Máme za sebou již několik víkendů, kdy na silnicích vyhaslo hodně životů. Věnujte proto zvýšenou pozornost řízení a také všemu, co se děje v okolí, a to opravdu každou jednotlivou sekundu. Myslete nejen na to, co děláte za volantem nebo řídítky vy, ale předvídejte i možné chyby ostatních. Klidnou pomlázku a šťastnou cestu!