Nový PEUGEOT 108

Poté, co značka PEUGEOT obnovila svou nabídku v segmentech B a C, nyní představuje nový městský vůz. Novinka PEUGEOT 108 přináší do tohoto rostoucího dynamického segmentu závan svěžesti.

Nový PEUGEOT 108 je kompaktní, tudíž přirozeně vhodný pro jízdy po městě. Jeho provedení je elegantní a stylové. Zákazník získává možnost vytvořit si svůj vlastní automobil: hatchback nebo vůz s otevřenou střechou. Na výběr jsou různé typy osobních úprav na míru, varianty vzhledu interiéru, počet dveří, barvy… Každý vůz má svůj vlastní charakter.

Díky velkému dotykovému displeji s funkcí Screen Mirror včetně nových protokolů připojení MirrorLink a AppInCar se nový PEUGEOT 108 stává zrcadlem chytrého telefonu svého uživatele.Nový model je vybaven prvky příslušenství vyšších segmentů, jako je kamera pro snadné couvání, automatická klimatizace, bezklíčové odemykání a startování. Talentovaný a moderní nový vůz nezapomíná ani na základní požadavky segmentu. Díky své hbitosti a kompaktním rozměrům je dokonalým společníkem do města. Zásluhou výkonných tříválcových motorů je jeho provoz velmi úsporný.

Peugeot za pouhé dva roky zcela obnovil svou nabídku v segmentech A, B a C. Dnes značka ve své omlazené nabídce hrdě vítá nový PEUGEOT 108.
PEUGEOT 108 – hatchback, PEUGEOT 108 TOP! – vůz s  otevřenou střechou

Reklama 1

Nový městský vůz značky existuje ve dvou verzích karoserie: jako hatchback PEUGEOT 108 a jako vůz s otevřenou střechou PEUGEOT 108 TOP!

PEUGEOT 108 lze spatřit například ve verzi pětidveřového hatchbacku v odstínu červená Purple s  motivy ve tvaru diamantu, které si pohrávají se světlem. Jiný vůz je ve  třídveřovém provedení a překvapuje dvěma odstíny karoserie – červená Purple se spojuje s šedým odstínem Gallium v horní části. Další vůz je třídveřový v elegantním bílém odstínu Lipizan pokrytém jasně vykreslenými květy. Díky složenému plátnu střechy v červené Purple je viditelný interiér vozu. Lišta palubní desky ve verzi Aïkinite obepíná černě lesklý středový panel s velkým dotykovým displejem, sedadla mají kožené čalounění.

Uvedené příklady vozů jsou vzhledově velice rozdílné, všechny ale patří do stejné rodiny … jde o několik z mnoha možných podob nového vozu PEUGEOT 108.

Reklama 2

PEUGEOT 108 je určen pro městský provoz, v němž se pohybuje efektivně a elegantně. Čelní strana svou robustností navozuje pocit klidu. Je na svůj segment pozoruhodně hutná. Je strukturována maskou chladiče, středovým nosníkem a spodním přívodem vzduchu.

Přední světlomety jsou pevně zabudovány do karoserie. Technologické projektory, které jsou stejné pro všechny stupně výbavy, dodávají svou kombinací černé barvy a chromu vozu pronikavý pohled. V horní části je do nich vsazena LED dioda. Tato technologie se používá také pro denní svícení, diody jsou zabudovány do robustní lišty kolem mlhových světel ve tvaru písmene C.

Lišta mřížky chladiče má přesně zkosený okraj a vypadá, jako by byla vyrobená z jednoho kusu. Nahoře nad ní je umístěné logo značky, hrdě zasazené mezi dvěma záhyby podsadité kapoty, jejíž linie plynule navazují na čelní sklo a evokují dynamické vlastnosti vozu PEUGEOT 108.

Reklama 3

Při pohledu z boku je kompaktnost zvýrazněna převisy, které jsou na maximum zkrácené. Dveře, které zasahují téměř od jednoho kola k druhému, umožňují velmi snadné nastupování do vozu. Dynamika je zdůrazněna chromovanou lištou, která se vynořuje z předních blatníků a obepíná spodní okraj oken.

Navázání na zadní stranu zajišťují světla, jež vyrůstají z boků a zahrnují v sobě všechny funkce včetně zpětných světel a mlhovek. Díky 3D efektu vystupuje z karoserie světelný podpis se třemi „vrypy lvích drápů“, který je typickým znakem značky. Horizontální linie nárazníku přispívají ke stabilitě vozu.

Velké zadní výklopné prosklené dveře, které se vyznačují praktičností, sahají od spojleru, v němž jsou zasazeny závěsy, až po práh. Ve spodní části je sklo chráněno neprůhledným sítotiskovým rastrem, který zakrývá pohled do zavazadlového prostoru.

Bohatost exteriéru pokračuje i po otevření dveří. I přes velice kompaktní vnější rozměry vozu se v interiéru skrývá velice pohodlná kabina. Interiér je určen pro intuitivní použití, každé oblasti je přiřazena jedna funkce.
Řidič přímo před sebou nalezne komplexní do jednoho místa sdružené informace, které si tak může rychle přečíst. Přístrojová deska je spojená s výškově nastavitelným sloupkem řízení a je krytá clonou, aby se zajistila čitelnost údajů za všech podmínek. Přístrojovou desku tvoří soustředně umístěný analogový tachometr a LCD displej. Z obou stran je na rozšířeních umístěný otáčkoměr a ukazatel řazení rychlostních stupňů (Gear Shift Indicator).

Řidič usazený ve výškově nastavitelném sedadle má pohodlný přístup k jednotlivým ovladačům. Jedinou rukou ovládá příslušenství seskupené na středovém panelu: velký sedmipalcový dotykový displej, tlačítko startéru spojené se systémem bezklíčového odemykání a startování, automatická klimatizace. Za volantem řidič nalezne ovladač omezovače rychlosti, zatímco otevírání víčka palivové nádrže a seřizování elektricky ovládaných vyhřívaných zpětných zrcátek je snadno dostupné na palubní desce. Intuitivně najde ovladače obou předních oken, seskupené na dveřním panelu na straně řidiče.

A konečně mu stačí zvednout ruku a objeví na klenbě stropu elektrické ovládání plátěné střechy a tím volný prostor o šířce 80 cm a délce 76 cm. Kromě toho má možnost nastavit otevření střechy do libovolné polohy: jen nad předními sedadly, nad všemi 4 sedadly atd. Po otevření střechy se automaticky vysune aero-akustický spojler omezující proudění vzduchu v kabině.

Osobní úpravy na míru, každý může mít vlastní PEUGEOT 108
Na voze PEUGEOT 108 vás neokouzlí jen jeho design. Nabízí také mnoho možností úprav dle přání a vkusu zákazníka. Ten, který se rozhodne pro Peugeot 108 TOP!, má možnost zvolit si odstín plátna střechy. Černá, šedá, červená Purple? Může se rozhodnout podle zvolené barvy karoserie. V nabídce je osm možností, dvě jsou zcela nové: zlatavě měděná Aïkinite a červená Purple. Dvoubarevné provedení je vyhrazeno výlučně pro třídveřový hatchback a je dispozici ve dvou verzích: červená Purple a šedá Gallium nebo bílá Lipizan a Aïkinite.

Po tomto prvním kroku může zákazník jít ještě dále a vytvořit si svůj vlastní PEUGEOT 108 pomocí sedmi témat osobních úprav a tří verzí interiéru. Témata zahrnují polepy určené na karoserii, vnější zpětná zrcátka, polepy určené do kabiny, koberečky, ovladače otevírání (mechanické, systém „plip“ nebo karta pro bezklíčové odemykání a startování), zatímco tři verze interiéru určují vzhled lišt palubní desky a středového panelu.

Již od začátku projektu bylo naším cílem vytvořit auto, které bude řidiči dělat radost. Nový PEUGEOT 108 vám všemi svými funkcemi vykouzlí každý den úsměv na tváři. Díky osobním úpravám na míru bude mít každý svůj jedinečný vůz.

Motor pro každé použití

Řadu tvoří čtyři účinné tříválcové motory:
– 1.0 e-VTi 68 k, pětistupňová manuální převodovka, 88 g CO2/km,
– 1.0 VTi  68 k, pětistupňová manuální převodovka, 95 g CO2/km,
– 1.0 VTi 68 k, pětistupňová robotizovaná převodovka ETG5, 97 CO2/km,
– nový motor PureTech 1.2 VTi 82 k, pětistupňová manuální převodovka, 99 g CO2/km.

Motory využívají lehkosti vozu PEUGEOT 108, jehož hmotnost začíná na pouhých 840 kilogramech, a poskytují posádce velmi dobrou jízdní stabilitu i komfort. Podvozek za tímto účelem využívá přední nápravu typu Pseudo McPherson a zadní deformovatelnou příčku z tvarované trubky. Ve srovnání s dílem z lisované oceli má toto řešení tu výhodu, že zlepšuje vedení a snižuje hmotnost.

Snadné a bezpečné jízdní vlastnosti

Ihned po rozjetí řidič poznává, jak snadno se PEUGEOT 108 ovládá. K tomuto bezprostřednímu pocitu přispívá nízká hmotnost (od 840 kg), elektrický posilovač řízení a kvalita podvozku. PEUGEOT 108 vzbuzuje za všech okolností důvěru ve své bezpečné jízdní vlastnosti.

Rozchod je 1425 mm vpředu a 1420 mm vzadu. K dispozici jsou dva rozměry pneumatik, 165/65 R14 nebo 165/60 R15, jejichž velmi nízký valivý odpor přispívá k celkové účinnosti vozu. Tlak v pneumatikách je průběžně monitorován nepřímým systémem sledování podhuštění (Indirect Tyre Under-Inflation Detection systém).
Brzdový systém zahrnuje v rámci sériové výbavy ABS, elektronický rozdělovač brzdného účinku, systém brzdové podpory v kritických situacích a odpojitelný elektronický systém kontroly stability (ESP). Systém je vpředu doplněn o vzduchem chlazené brzdové kotouče o průměru 247 mm a vzadu o bubnové brzdy o průměru 200 mm.

Dynamické vlastnosti vozu PEUGEOT 108 řidiče potěší: rychle reagující řízení, stabilita brzdění v přímém směru i v oblouku, elektrický posilovač řízení, který je lehký ve městě a informativní na otevřené silnici.
I ze stojícího vozu PEUGEOT 108 vyzařuje účinnost; všechny motory jsou vybaveny asistentem pro rozjezd do svahu. Tento systém udrží vůz na krátkou chvíli na místě, aby měl řidič čas přesunout nohu z brzdového pedálu na pedál akcelerátoru.

Nový model PEUGEOT 108 zaručuje, že svému majiteli změní každodenní život. Díky mimořádné kompaktnosti a pohyblivosti se bude lehce pohybovat po městě. Při cestách mimo město s naloženým zavazadlovým prostorem o objemu 196 litrů si může řidič vychutnat dynamiku a ovladatelnost vozu. Interiér nabízí výbavu na úrovni vyšších segmentů: Mirror Link, kamera pro snadné couvání, bezklíčové odemykání a startování…
A když majitel potká na silnici jiný PEUGEOT 108, je to příležitost pro setkání a diskusi, pro prohlídku jiné verze. Různí se karoserie, úpravy na míru, interiér, barva…