Nový model Range Rover

Zdroj: Range Rover
Zdroj: Range Rover

Nová špičková verze SVAutobiography Dynamic představuje výkonově nejsilnější sériově vyráběný Range Rover. Přepracovaný pětilitrový osmiválec o výkonu 405 kW (550 k) v minulosti nasazený v modelu Range Rover Sport SVR se stará o stavovsky přiměřený pohon a pořádnou pozornost. Motor je nově vyladěn speciálně pro nový top model Range Rover.

Výkonný stroj vozů Range Rover SVAutobiography Dynamic přináší obdivuhodný maximální točivý moment 680 Nm a z nuly na sto zrychlí přesně za 5,4 sekundy. Ve spolupráci s osmistupňovou automatickou převodovkou značky ZF obstarává motor V8 ty nejlepší hodnoty výkonu a plynulé přechody z jednoho rychlostního stupně na druhý.

Zdroj: Range Rover
Zdroj: Range Rover

Také v oblasti luxusu a pohodlí zaznamenává interiér nového modelu Range Rover SVAutobiography Dynamic nové výškové rekordy. Čalounění sedadel v prošívané kůži s kosočtvercovým dezénem, doplněné kontrastním štepováním švů, lze objednat v celkem čtyřech exkluzivních barevných kombinacích. Stejně jako čalounění stropu perforovanou kůží jsou barevná provedení interiéru výrazem nejvybranějšího luxusu. Přístrojová deska a obložení dveří nesou dekorativní doplňky v černém klavírovém laku Grand Black, na dveřích ho doplňuje elegantní červená bordura. Řadu prvků interiéru sjednocuje exkluzivní vroubkovaný dezén – patří k nim např. otočný volič převodovky Drive Select, tlačítko Start/Stop nebo orámování pedálových nášlapů. Symbolem dynamického charakteru nového modelu jsou i červeně eloxované páčky manuálního řazení na volantu, zařazené do všech modelových variant s výjimkou vozů s interiérem čalouněným kůží v odstínu Tan. Všestranně ušlechtilý dojem nového modelu Range Rover SVAutobiography Dynamic završuje příručka k vozidlu vázaná v kůži v odstínu odpovídajícím barevnému konceptu interiéru.

Rovněž při pohledu zvenku je nová top verze modelu Range Rover s exkluzivními prvky naprosto nezaměnitelná. Kontrastní detaily v tmavé povrchové úpravě Graphite Atlas zdobí boční výdechy, přední nárazník, dekorativní lištu na nárazníku i lištu na víku zavazadlového prostoru, v Graphite Atlas se zaskví také nápisy Range Rover. Zákazník má na výběr různé styly lehkých slitinových kol o rozměrech 21″ a 22″, tři designy kol jsou navíc vyhrazeny exkluzivně pro tuto modelovou variantu. Jako špičkový Range Rover se nový SVAutobiography Dynamic nadále dodává s markantními brzdovými třmeny v červené barvě, technologie brzd nese rukopis specialisty v oboru, firmy Brembo.

Reklama 1

V rámci vývoje modelu věnoval útvar SVO Jaguar Land Rover zevrubnou pozornost podvozku nového modelu Range Rover SVAutobiography Dynamic. Novým vyladěním čepu nápravy, ramen, odpružení a tlumičů se konstruktérům podařilo navodit jemně vytárovanou rovnováhu mezi požadavky na výkon a pohodlí. K optimalizované agilitě špičkového modelu přispívá také o osm milimetrů nižší světlá výška vozidla.

Na palubu nového modelu Range Rover SVAutobiography Dynamic se dostaly i dvě vysoce moderní technologie zajišťující vylepšené chování karoserie. První z nich je aktivní systém vyrovnávání náklonu Dynamic Response, zlepšující ovladatelnost a jízdní komfort vozu minimalizací náklonu karoserie v zatáčkách. Odděleným ovládáním přední a zadní nápravy zvyšuje agilitu při nízkých rychlostech, zlepšuje stabilitu za vyšších rychlostí a dodává preciznost řízení. Druhou ze zmíněných technologií je systém adaptivní dynamiky. Inteligentní řízení podvozku 500 krát za sekundu monitoruje pohyby vozidla a svými reakcemi na jízdní povely a na změny v kvalitě terénu zprostředkovává očekávané vlastnosti vozu Range Rover v oblasti komfortu a výkonu.

O nezaměnitelný výraz silou překypujícího vozidla se starají i čtyři koncovky výfukového systému Range Rover SVAutobiography Dynamic ve vysokém lesku. Výrazný vzhled koncovek doprovází samozřejmě i odpovídající zvuková kulisa.

Reklama 2

Mark Stanton, ředitel útvaru Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations:

„Tým SVO navrhl nový Range Rover SVAutobiography Dynamic s cílem umožnit řidiči ještě aktivnější zážitek z jízdy. Model představuje ultimativní spojení síly výkonu s komfortem vozu Range Rover: To je jedinečná kombinace v modelovém programu.“