Nová Panarema nabízí působivý zážitek z prostorového zvuku

Zdroj: Porsche
Zdroj: Porsche

Nová Panarema poprvé využívá nově vyvinutý high-end systém prostorového zvuku značky Burmester®. Dva dodatečné reproduktory v A sloupcích spolu s tzv. technologií Auro-3D umožňují vytvořit prostorový, třídimenzionální zvuk, který lze srovnat s nejlepšími světovými koncertními sály. Tento systém o celkovém výkonu 1.455 wattů je u všech modelů Panamera součástí volitelné výbavy. Tvoří jej celkem 21 samostatně nastavitelných reproduktorů, mimo jiné i subwoofer třídy D o výkonu 400 wattů a dvoucestný středový systém.

Panamera je průkopníkem v oblasti high-end audio v luxusním segmentu

První generace Porsche Panamera přinesla něco dosud zcela nevídaného: ryzí high-end audio ve sportovním voze – vyvinuté milovníky kvalitního zvuku pro milovníky kvalitního zvuku. Architekturu a jemné doladění audiosystému, který od roku 2009 udává standard kvality zvuku v sériově vyráběném voze, si vzal na starost osobně Dieter Burmester. Dnes jsou audiosystémy Burmester® dostupné pro všechny modelové řady Porsche.

Evoluce zážitku ze zvuku v nové Panaremě

Zdroj: Porsche
Zdroj: Porsche

Nová Panamera si kladla za cíl dále vylepšit audiosystém Burmester®, který je špičkou v oblasti výkonu. Zejména se zaměřila na posílení emocionálního zážitku a k tomu využila nejnovějších audio technologií, jako například silných a vysoce výkonných zesilovačů třídy D, inteligentních algoritmů pro zlepšení kvality zvuku nebo zvukového formátu Auro 3D. Díky tomu dokázala Panamera vůbec poprvé vytvořit při přehrávání zvuku atmosféru srovnatelnou s nejlepšími koncertními sály světa.

Samozřejmě přišel ke slovu i klasický tuning, například reproduktorové systémy s vyšší účinností. Také došlo k výraznému zvětšení aktivní plochy membrány. Zatímco systém prostorového zvuku v první Panaremě disponoval 16 reproduktory, zajišťuje v nové Panaremě nezapomenutelný zážitek ze zvuku celých 21 optimálně umístěných reproduktorů. Systém v nové Panaremě obsahuje celkem čtyři basové, sedm středových, dva širokopásmové a sedm výškových reproduktorů a jeden subwoofer v zadní části vozu.

Reklama 1

Výškové reproduktory značky Burmester® se systémem AMT (Air Motion Transformer), které Porsche exkluzivně využívá pro přední kanály, dosahují v nové Panaremě účinnosti vyšší o šest decibelů. Skládané membrány nových reproduktorů typu AMT mají oproti svým předchůdcům téměř poloviční velikost kmitající hmoty při nezměněné velikosti vyzařující plochy. Navíc je i středový kanál zvukového systému ve dvoucestném provedení opatřen reproduktorem typu AMT. To zajišťuje čistý, jasný a vysoce homogenní zvuk s velmi realistickým přehráváním instrumentální i vokální hudby a zároveň přispívá ke zvýšení kvality hlasu u zařízení hands-free a navigačního systému.

Zvýšení účinnosti a lehká konstrukce i u audiosystému

Zdroj: Porsche
Zdroj: Porsche

Veškeré drivery použité v audiosystému Burmester® jsou nyní opatřeny lehkými a odolnými litými hliníkovými koši a jsou optimálně umístěny ve vozidle tak, aby při přehrávání nedocházelo ke ztrátám. To umožňuje nejen maximální zvýšení dynamiky reprodukce, ale i výrazně rovnoměrnější rozvinutí zvuku ve vozidle. A díky horní hladině intenzity zvuku 126 decibelů přehrává audiosystém přirozeně a zároveň dynamicky i tu nejnáročnější hudbu.

Plně aktivní řízení 21 reproduktorů zajišťují vysoce účinné zesilovače třídy D. Jejich celkový výkon se zvýšil o zhruba 40 procent na současných 1.455 wattů při výrazně snížené spotřebě energie. Samotný subwoofer využívá 400 wattů. Účinnost zesilovačů překračuje 95 procent. Díky hmotnosti pouhých 14,3 kg tak audiosystém Burmester® dosahuje nového rekordu v poměru výkonu/hmotnosti 0,009 kg/W, jak je již u sportovních vozů tradicí.

Reklama 2

Realistický a čistý zvuk díky 3D procesingu a zesílení signálu

Zdroj: Porsche
Zdroj: Porsche

Systém prostorového zvuku Burmester® 3D High-End přináší jako první realistickou atmosféru koncertních sálů v automobilu. Tým vývojářů se vědomě snažil vyhnout se programům pro tvorbu prostorových efektů běžně využívaným v kinosálech. Hledali spíše formát, který klade do popředí co nejkvalitnější reprodukci hudby. Ve spolupráci s belgickou firmou Galaxy Studios tým nakonec do audiosystému Burmester® zabudoval algoritmus zaměřený na přehrávání hudby, který dokáže zprostředkovat takový prostorový dojem z hudby, jaký lze jinak zažít pouze v koncertních sálech. Formát Auro 3D, vůbec poprvé použitý v automobilu, se vyznačuje maximálně realistickým prostorovým dojmem vytvořeným z jakéhokoli zdrojového materiálu, a to dokonce i z mono zdrojů. Díky 3D procesingu v nové Panaremě lze citlivě nastavit rozšíření zvuku před posluchače a dokonce i nad něho.

Audiosystém Burmester® samozřejmě prokazuje své mimořádné kvality nejlépe při přehrávání kvalitních, nekomprimovaných zdrojů s vysokým rozlišením. Zařízení však dokáže vytvořit čistý zvuk i při nižším rozlišení, jako například při přehrávání přes Bluetooth streaming, digitální rádio nebo přehrávání MP3 formátů. Kromě toho je v Panameře poprvé použit speciální algoritmus, který podle typu zdrojového materiálu obnovuje hudební signál. Rušivé vlivy snižující kvalitu zvuku, způsobené omezenou šířkou pásma, kódovacími artefakty a pre-echem, algoritmus na zesílení signálu účinně eliminuje. Systém navíc odstraňuje omezení dynamického rozsahu typické pro komprimované zvukové materiály a může tak plně využit zvukový potenciál audiosystému. Zesílení signálu samozřejmě napomáhají i všechny ostatní prvky audiosystému Burmester®: k dispozici je například funkce zjemnění pro příjemný dlouhotrvající poslech, variabilní funkce 3D nebo zaměření zvuku na konkrétní sedadlo.

Díky všem uvedeným vylepšením přináší nový high-end systém prostorového zvuku Burmester® ještě emocionálnější a realističtější zážitek z hudby, než tomu bylo doposud. Systém stojí v Česku pro Panameru 4S a Panameru 4S Diesel 189.530,65 Kč vč. DPH, pro Panameru Turbo je k dostání za 149.767,15 Kč vč. DPH.

Reklama 3