Nejtragičtější den i víkend

besip_logoUplynulý víkend byl v letošním roce na našich silnicích nejsmutnější. Nedělních 7 mrtvých je zatím nejtragičtější bilancí jediného dne a 13 mrtvých od pátku do neděle katapultovalo uplynulý víkend na vrchol letošní smutné statistiky.

Mezi nejtragičtější nehody letošního roku se zařadila nedělní čelní srážka dvou aut u Horní Moštěnice na Přerovsku. Na místě zemřeli 3 lidé. „Právě čelní srážky jsou typickými prázdninovými nehodami. Jsou to nehody s fatálními následky, protože při nich dochází k nárazu ve vysokých rychlostech. Většinou jsou dílem okamžiku. Stačí, aby se řidič chvíli zabýval telefonem nebo navigací, ohlédl se na děti nebo cestující vzadu a neuvědomí si, že během jediné sekundy ujede při 90 km/h 25 metrů. Do protisměru se tak dostane během desetin sekundy. Často těmto střetům nepředchází žádné brzdění nebo snížení rychlosti, pro to jsou následky tak tragické,“ varuje Martin Farář z BESIP.

Poslední červencový víkend tak varuje před druhým prázdninovým měsícem. Tragických nehod je sice ve srovnání s loňským rokem méně a v červenci zatím zemřelo historicky nejméně lidí (viz. tabulka) a stejně příznivý je celkový vývoj letošního roku, čekají nás ovšem podle předpovědi počasí další tropické dny. „Počátek srpna bývá v posledních letech kritický. Vysoké teploty, prudké střídání počasí, bouřky, změny tlaku, to vše se podepisuje na únavě a stavu řidičů. Platí jediná rada, a to nepodceňovat únavu a vyhnout se stresu, zbytečně se nerozčilovat. Nejsme-li v psychické pohodě, děláme častěji chyby a i sebemenší chyba za volantem mívá tragické následky,“ upozorňuje Martin Farář.

Celkově předběžně podle policejních statistik zemřelo během července 63 lidí, tedy o 17 lidí méně než loni. Zemřelo 27 řidičů osobních aut, 12 jejich spolujezdců, 12 motorkářů, 6 chodců, 4 cyklisté a po jednom řidiči nákladního auta a spolujezdci na motocyklu. Z tohoto pohledu je příznivý vývoj především u následků nehod chodců a cyklistů.

Reklama 1

 

Zdroj: BESIP
Zdroj: BESIP

Nejtragičtější dny a víkendy 2016:

Nejhorší dny 2016:

Neděle 31. 7. – 7 usmrcených
Úterý 29. 3., sobota 14. 5., pátek 1. 7.  –  6 usmrcených

Nejhorší víkendy (pátek, sobota, neděle):

29. 7. – 31. 7. – 13 usmrcených
1. – 3.7. – 10 usmrcených
18. – 20. 3.  – 9 usmrcených
8. – 10. 5. – 9 usmrcených
17. – 19. 6. –  9 usmrcených

Reklama 2