Gentlemanem desetiletí se stal zachránce z Lounska

ceskapojVeřejné hlasování rozhodlo o nejsilnějším příběhu za uplynulou dekádu

Josefu Peškovi byl dnes v Blšanech předán titul Gentleman desetiletí. Toto vyznamenání udělila Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR v rámci desetiletého výročí projektu Gentleman silnic, a to na základě výsledků hlasování veřejnosti, které proběhlo během září na webových stránkách www.gentlemansilnic.cz. Hlasující zde měli možnost nejen podpořit dle jejich názoru nejemotivnější příběh, ale také příležitost nominovat dalšího potenciálního Gentlemana silnic.

Čtrnáctidenní hlasování je u konce a titul Gentleman desetiletí má svého nositele. U příležitosti letošního výročí projektu Gentleman silnic bylo nominováno deset příběhů odvážných mužů a žen, z nichž byl prostřednictvím veřejného hlasování vybrán Gentleman desetiletí. Stal se jím Josef Pešek pocházející z malebné vesničky na Lounsku, který zachránil život tehdy osmiletého chlapce a jeho otce. Jeho příběh tak lidé vyhodnotili jako vůbec nejsilnější. „Jsem moc rád a těší mě, že jsem takové ocenění obdržel, nicméně pro mě, i po těch letech, nadále zůstává nejdůležitější ten fakt, že jsou oba dva v pořádku,“ komentuje skromně předání titulu novopečený Gentleman desetiletí. Ani po šesti letech vzpomínky na nehodu nevybledly, tím spíše se vybavily, když pan Pešek pomáhal zasahovat u dalšího dopravního neštěstí před dvěma lety.

Příběh Josefa Peška
V březnu 2008 spatřil Josef Pešek na málo frekventované silnici do Soběchleb na Lounsku hořící automobil, ve kterém zůstali po nárazu do stromu dva zranění lidé. Zachránce se k nim nejprve nemohl dostat, protože havarovaný vůz byl zamčený. Následně se mu ovšem podařilo navázat kontakt s malým chlapcem, který mu pomohl stáhnout okénko a poté otevřít i dveře. Vozidlo už mezitím pohlcovaly plameny.
Osmiletého spolujezdce vytáhl ven poměrně rychle, ale s řidičem, který měl zraněné nohy, to bylo mnohem složitější. Při vyprošťování šlo o život i jemu. Jak však sám tvrdil, na takové myšlenky vůbec nebyl čas. Jen díky jeho pomoci se tato nehoda pro oba pasažéry havarovaného automobilu obešla bez tragického konce.

Reklama 1

Nominujte a vyhrajte!
Na internetových stránkách www.gentlemansilnic.cz stále probíhá možnost nominace na 101. Gentlemana silnic. Pokud je ve vašem okolí osoba, která
v posledních dvou letech osobně přispěla k záchraně lidského života při vážné dopravní nehodě, neváhejte a nominujte ji do projektu. Vámi zaslanou nominací
se automaticky zapojujete do soutěže o originální USB flash disk (16 GB). Z každé relevantní nominace vybíráme každý měsíc tři výherce.

Jména těch, kteří se účastnili hlasování pro Gentlemana desetiletí, a vyhráli věcné ceny, naleznete rovněž na internetových stránkách tohoto projektu.

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 100 lidí (z toho 19 žen) na více než 40 místech po celé České republice.

Reklama 2