Dvě smrtelné dopravní nehody

Zdroj: Policie ČR
Zdroj: Policie ČR

V průběhu včerejšího odpoledne řešili policisté na jihočeských silnicích bohužel hned dvě tragické dopravní nehody.

K první z nich došlo krátce před třetí hodinou odpolední na hlavním silničním tahu I/20 v katastru obce Dubí Hora.

Zdroj: Policie ČR
Zdroj: Policie ČR

Řidič (73) osobního vozidla tovární značky Škoda Favorit, jedoucí po uvedené silnici ve směru od Písku na Blatnou, zde dosud z neurčené příčiny vyjel vpravo mimo komunikaci, kde narazil do vzrostlého stromu. Při nárazu utrpěl zranění, neslučitelná se životem. K objektivnímu posouzení všech skutečností a příčin nehody byla nařízena zdravotní pitva. Hmotná škoda na vozidle byla odhadnuta na částku 10 000 korun. Provoz v místě nehody byl částečně omezen do páté hodiny odpolední.

Krátce před půl čtvrtou hodinou odpolední pak policisté ve spolupráci s ostatními složkami IZS vyjížděli ještě k závažnější dopravní nehodě. Na silnici druhé třídy č. 141, přibližně jeden kilometr za Prachaticemi ve směru na Libínské Sedlo, se čelně střetla dvě osobní vozidla.

Reklama 1
Zdroj: Policie ČR
Zdroj: Policie ČR

Dle prvotních informací se zde řidič (64) osobního automobilu Opel Astra, jedoucí ve směru na Prachatice, nestačil při předjíždění před ním jedoucího vozu vrátit před pravotočivou zatáčkou zpět do svého jízdního pruhu a čelně narazil do v protisměru přijíždějícího automobilu tovární značky Opel Corsa. Za svou chybu bohužel zaplatil svým životem, jeho spolujezdkyně (24) utrpěla těžká poranění a po ošetření na místě byla z místa nehody transportována vrtulníkem letecké záchranné služby na traumacentrum českobudějovické nemocnice. Řidič (61) vozidla Opel Corsa vyvázl z nehody bez zranění, jeho dva spolujezdci ve věku 17 a 36 let utrpěli lehká až středně těžká poranění a byli po ošetření na místě převezeni posádkami zdravotnické záchranné služby do nemocnic v Prachaticích a v Českých Budějovicích. Místo nehody policisté uzavřeli a dopravu odkláněli po objízdných trasách. Plný provoz byl obnoven krátce před sedmou hodinou večerní.

Zdroj: Policie ČR
Zdroj: Policie ČR

Přesná příčina, průběh, míra zavinění a další důvodné skutečnosti uvedené nehody jsou předmětem následného šetření prachatických dopravních policistů a kriminalistů. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu, a to přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. U zemřelého řidiče byla nařízena zdravotní pitva, požití alkoholu u druhého z řidičů bylo vyloučeno odborným měřením přístrojem Dräger. Hmotná škoda na vozidlech byla odhadnuta na souhrnnou částku 50 000 korun.

Na jihočeských silnicích tímto policejní statistiky zaznamenaly bohužel již třicátou a třicátou první oběť dopravních nehod. V obou případech se jednalo o řidiče staršího věku. Na tuto skutečnost opětovně upozorňujeme a nabádáme nejen starší řidiče, aby zejména v tomto horkém letním období nepřeceňovali své síly a schopnosti a za volanty svých vozů usedali vždy odpočinuti a v dobré zdravotní kondici.

Reklama 2

Zdroj: Policie ČR