„Co jede rychlostí 25 km/h, je vyrobeno na 3D tiskárně a dojede z Londýna do Říma a zpět na jeden litr paliva?“

shell_logoShell Eco-Marathon Europe v roce 2016 zamíří do Londýna „Co jede rychlostí 25 km/h, je vyrobeno na 3D tiskárně a dojede z Londýna do Říma a zpět na jeden litr paliva?“ Více než 200 extrémně energeticky úsporných vozidel se letos v létě projede Olympijským parkem královny Alžběty v Londýně, neboť Shell Eco-marathon Europe poprvé navštíví Velkou Británii. 

Soutěž bude probíhat od 30. června do 3. července, současně s novým čtyřdenním festivalem Make the Future, který vyzdvihuje vynikající nápady a možná řešení energetických problémů současného světa.

„Shell Eco-marathon už 30 let pomáhá inspirovat nejlepší mladé vědce z celého světa, aby navrhovali a stavěli nová energeticky úsporná vozidla,“ řekl Erik Bonino, předseda společnosti Shell UK.

„Jsem rád, že budeme tuto soutěž hostit v Londýně v rámci festivalu Make the Future a uvidíme, jak studenti posouvají své kreativní, konstrukční a vědecké hranice.“

Reklama 1

Shell Eco-marathon vyzývá studenty, aby navrhli a postavili vozidla, která dojedou co nejdále na ekvivalent jediného litru paliva.

První ročník byl v Evropě pořádán v roce 1985, kdy vítěz na jediný litr benzínu ujel 680 kilometrů. Dnes soutěžící využívají jiné přístupy, staví vozidla s využitím 3D tiskáren nebo používají k pohonu alternativní zdroje energie. Aktuální rekord má hodnotu 3 771 kilometrů na jeden litr benzínu – vzdálenost postačující na jízdu z Londýna do Říma a zpět na pouhý jeden litr paliva.

Českou republiku v posledních ročnících nezastupoval žádný studentský tým. Naposledy se studenti české vysoké školy v této mezinárodní soutěži představili v roce 2005, kdy v kategorii vozidel s vodíkovým pohonem získali čtvrté místo. Shell Czech Republic proto chce letos vyzvat talentované studenty a jejich profesory, aby se do soutěže přihlásili a Českou republiku, která patří mezi špičky ve vývoji a výzkumu moderních technologií a alternativních pohonů, zastoupili.

Reklama 2

Další informace o soutěži Shell Eco-marathon Europe naleznete na adrese www.shell.cz/aboutshell/eco-marathon.html nebo sledujte kanály na sociálních sítích Facebook a Twitter. Další informace o festivalu Make the Future naleznete na adrese www.shell.co.uk/makethefuture.