AAA Auto sestavila Top Ten nejvíce přehlížených vozů

Zdroj: AAA
Zdroj: AAA Auto

Ať už si to přiznává nebo ne, většina lidí si při nákupu vozu nedokáže udržet dostatečný odstup a nechává se unášet emocemi. Pozitivní očekávání spojená s určitou značkou nebo modelem pak při výběru vozu často převáží nad střízlivým vyhodnocením jeho nejdůležitějších užitných vlastností. „Obliba nebo naopak neobliba některých modelů má občas skutečně iracionální povahu,“ potvrzuje generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová. „Některé modely jsou přitom opomíjeny zcela neprávem a často předčí i notoricky známé a zaručené prodejní hity, a co je nejdůležitější – za výhodnější cenu.“

Do této skupiny patří například středně velká dodávka Hyundai H-1, model Škoda Superb s motorem 1.6 TDI nebo malý praktický vůz Suzuki Swift; všechny mají společné to, že podle prodejních čísel AAA Auto si k nim jeho zákazníci jen velmi obtížně hledají cestu. „Na otázku, proč je tomu tak, se skutečně jen velmi nesnadno hledá odpověď. Vždyť třeba Hyundai H-1 je velice povedený a spolehlivý vůz, rozšířený po celém světě. V Evropě je dobrou alternativou k běžnějším modelům Volkswagen Transporter, Mercedes-Benz Vito nebo třeba Opel Vivaro. Pro jeho koupi svědčí mimo jiné silný 100 kW motor, kterým je na rozdíl od konkurentů vybavená většina modelů H-1, a to, že nemívá žádné potíže s korozí,“ komentuje jeden z neprávem přehlížených modelů Karolína Topolová.

„Osobně mě udivuje také slabší zájem o model Škoda Superb 1.6 TDI z let 2010 až 2015. Zákazníci se stavějí k novější motorizaci tak rezervovaně zřejmě hlavně proto, že jeho předchůdce s motorem 1.9 TDI si vydobyl téměř kultovní statut. Novější common-railové 1.6 TDI přitom představuje velice moderní motor s točivým momentem v širokém rozsahu otáček a výtečnou spotřebou do pěti litrů na sto kilometrů v reálném provozu,“ pokračuje Karolína Topolová ve výčtu méně oblíbených modelů. „A také obě generace novodobého Swiftu, vyráběné od roku 2005 do roku 2010 a od roku 2010 dodnes, jsou velice vydařené malé vozy, které se plně vyrovnají konkurenční Škodě Fabia, Fordu Fiesta, i20 od Hyundaie a dalším vozům.“

Žádnou velkou popularitu si na českém trhu nikdy nezískal ani další model značky Suzuki, mikrovan Wagon R+ vyráběný v letech 2000 až 2007 jako dvojče Opelu Agila. Také ten většina autobazarů nevykupuje nijak nadšeně, což se projevuje i na jeho nižší výkupní ceně. „Některé auto se prostě líbí, některé ne. Tento mikrovan má tvar podivné, malé, úzké a vysoké krabičky, a když už se pro něj někdo rozhodl, volil spíše Agilu. Jde však o bezproblémový a spolehlivý vůz, a když je za zajímavou cenu, rádi s ním obchodujeme. Pro zajímavost a na dokreslení značných regionálních rozdílů na jednotlivých trzích: v Maďarsku jsou Suzuki Wagon R+ a Suzuki Swift naopak jednoznačnými bestsellery,“ dodává Karolína Topolová.

Reklama 1

K obtížněji prodejným modelům dále patří Nissan Qashqai 1.6dCi, který se s touto motorizací vyráběl v letech 2011 až 2013, a to paradoxně kvůli – na asijské poměry – příliš široké nabídce motorů. Zákazníci totiž zpravidla dávají přednost základní motorizaci 1.5 dCi nebo naopak špičkovým dvoulitrům. Na odbyt příliš nejdou ani méně vybavené, ekonomické verze modelů prémiových značek, které si jinak na nedostatek sympatií zákazníků stěžovat rozhodně nemohou. To se projevuje například u vozu Mercedes-Benz A150 nebo BMW E90 316i, 316d a 318d.

V některých případech stojí za slabší image vozu kombinace hned několika slabších stránek. To je třeba případ modelu Seatu Cordoba 1.2, v němž se spojují dva neoblíbené prvky – typ karoserie sedan a tříválcový motor 1.2. „Ne že by malé sedany nebyly oblíbené – třeba Dacia Logan a Renault Thalia jsou prodejní trháky, pohybují se ovšem v jiné cenové úrovni než je Cordoba. A pokud jde o motor 1.2, ten se do Cordoby dodával pouze v silnější dvanáctiventilové variantě 47, respektive 51 kW, která je mnohem méně problémová než slabší varianty 40 a 44kW, kvůli nimž má tento motor dost špatnou pověst,“ připomíná Karolína Topolová.

Najdou se ovšem i modely, jejichž špatná pověst je do značné míry oprávněná. K jejich nákupu přistupuje AAA Auto velmi obezřetně. „Jedná se třeba o Opel Combo s motorem 1.3 CDTI, který se vyráběl v letech 2001 až 2011. Také pohonná jednotka 1.6TDCI v modelu Ford S-Max 1.6 TDCi má velmi špatnou pověst, a to zejména kvůli své starší šestnáctiventilové variantě, která v podobně velkých vozech kolabovala už po 100 tisících kilometrů”, uzavírá Karolína Topolová.

Reklama 2

Přehled méně oblíbených vozů zákazníků českých autobazarů

Hyundai H-1

Vyráběn: od roku 2008 dodnes
Komentář AAA Auto: Velice povedený a spolehlivý vůz, rozšířený po celém světě. V Evropě je alternativou k běžnějším modelům Volkswagen Transporter, Mercedes-Benz Vito nebo třeba Opel Vivaro. Pro jeho koupi svědčí mimo jiné silný 100 kW motor, a to, že nemívá žádné potíže s korozí.

Škoda Superb 1.6 TDI

Vyráběn: 2010-2015
Komentář AAA Auto: Vůz s velice moderním motorem s točivým momentem v širokém rozsahu otáček a výtečnou spotřebou do pěti litrů na sto kilometrů v reálném provozu. Novější motor poskytuje stejný výkon jako legendární 1.9 TDI, ale v přímém porovnání s jeho hlučným a nekultivovaným chodem přímo vyniká svým tichým a klidným během.
Proti: Zůstává ve stínu svého předchůdce s motorem 1.9 TDI.

Suzuki Swift

Vyráběn: od 2005
Komentář AAA Auto: Velice vydařené malé vozy, které se plně vyrovnají konkurenční Škodě Fabia, Fordu Fiesta, Hyundaii i20 a dalším vozům.
Proti: Nepříliš rozšířená česká servisní síť značky Suzuki.

Reklama 3

minivan Suzuki Wagon R+

Vyráběn: 2000-2007
Komentář AAA Auto: Bezproblémový a spolehlivý vůz, na některých jiných trzích (Maďarsko) velmi úspěšný.
Proti: Neobvyklý tvar, kvůli lepšímu servisnímu zázemí zákazníci upřednostňují dvojče Opel Agila.

Nissan Qashqai 1.6dCi

Vyráběn: 2011-2013
Komentář AAA Auto: Kvalitní motor 1.6dCi.
Proti: Zákazníci dávají přednost základnímu motoru 1.5dCi nebo naopak vybírají z velkého množství dvoulitrů.

Seat Cordoba 1.2

Vyráběn: 2003-2008
Proti: Napínák rozvodového řetězu, který je však u většiny vozů s doloženou servisní historií dnes již vyměněn.

Ford S-Max 1.6 TDCi

Vyráběn: 2011-2014
Komentář AAA Auto: Vyplatí se zejména v případě bohatě vybavených modelů Titanium. Do S-Maxů se již montovala pouze pozdější přepracovaná spolehlivější osmiventilová varianta.

Proti: Pohonná jednotka 1.6TDCI má velmi špatnou pověst.

Mercedes-Benz A150

Vyráběn: 2004-2009, poté do 2012 jako A160
Komentář AAA Auto: Vyspělý a odolný automobil.
Proti: Základní model A150 je často jen s minimální výbavou a navíc nevzhlednými nelakovanými klikami a zrcátky. Nedoporučuje se automatická převodovka Autotronic.

BMW E90 316i, 316d a 318d

Vyráběn: 2005-2012
Komentář AAA Auto: Základní specifikace, zejména 316i a 316d.

Proti: Základní motorizace jsou velmi často spojené s nízkou základní výbavou. Je vhodné se vyhnout nekvalitním vozům modelu 320d z dovozu.

Opel Combo 1.3 CDTI

Komentář AAA Auto: Přijatelný v osobní pětimístné variantě Combo Tour.

Proti: Motor pro nasazení v užitkovém modelu Combo poddimenzovaný a slabý a ve výsledku tedy velmi poruchový.